fbpx

Jaki kolor do pokoju dziecka?

Jaki kolor do pokoju dziecka?

Kolorystyka pokoju dziecka to jeden z najpierwszych i najczęstszych dylematów, jakie się pojawiają, gdy bierzemy na tapet pokój dziecka. Cała reszta wydaje się być prostsza – wiadomo, że jakieś miejsce do spania, komoda, szafki, ewentualnie biurko, dywan – no po prostu jakoś tak wiemy mniej więcej za co się zabrać.

Kiedy szykujemy pokój dla dziecka, które już od jakiegoś czasu jest na świecie, a w dodatku jeszcze potrafi się skomunikować, to sprawa jest jakby prostsza, bo mamy do czego się odnieść. Prosi taki młodzieniec, że chce mieć pokój jak Zygzag McQueen i wiadomo już w którą stronę podążać. Gorzej, gdy nie akceptujesz tego wyboru. Ale przynajmniej jest jakiś początek. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy księżniczka chce mieć pokój tęczowy. Być może zbije Ciebie to z tropu, ale w razie czego napisz do mnie, bo mam swoje patenty i na takie prośby :).

A co począć, kiedy potomek jeszcze zamieszkuje ciasne lokum pod sercem? Ani nie pogadasz, ani nawet wzornika nie pokażesz, żeby maluch dał jakikolwiek znak, co mu się podoba. A jeśli kolorystyka, którą wybierzesz nie spodoba się noworodkowi?


Mam nadzieję, że złapałaś ironię, ale musisz jednocześnie wiedzieć, że doskonale rozumiem tego typu rozterki. Kiedy byłam w pierwszej ciąży przez miesiąc wybierałam wzór kołderki dla dziecka, bo targały mną tego typu dylematy. Możemy sobie przybić piątkę 🙂

Jak zachować zdrowy rozsądek?

Na pewno zauważasz to, jak bardzo jesteśmy wszyscy „atakowani pięknem”. Zarówno na mediach społecznościowych, jak i na wystawach sklepów i dekoracja galerii handlowych jest wręcz zalew pięknych rzeczy. Co tu począć, kiedy i ta poduszka z cekinami i drewniany rowerek i retro-misiu i lampka-jednorożec i pościel z leśnym motywem i Elsa i Masza i Peppa i Marshall i …. I tak mogłabym wymieniać kolejne krzyczące do Ciebie elementy „kup mnie”. Kupujesz, znosisz to wszystko do domu i okazuje się, że razem to wygląda jak kakofonia kolorów.


Jest na to jeden patent. Możesz postawić na białe ściany i białe meble i białe zasłony. Będziesz mieć tło dla tych wszystkich mega kolorowych i niepasujących do siebie elementów i wtedy takie pomieszczenie się broni.

A co jeśli masz dosyć białych wnętrz? A co jeśli po prostu ich nie lubisz? A co jeśli czujesz (tak, Ty czujesz, bo jeśli nie pamiętasz, to pokój dziecka jest również dla Ciebie – klik, klik) potrzebę większej harmonii, uporządkowania kolorystycznego? Na to jest również rada – trzeba kolorystykę zaplanować i co najtrudniejsze – trzymać się jej.

Tutaj mała dygresja, bo obawiam się, że niektórzy mogą mnie źle zrozumieć. Ja nie piszę wcale o tym, że kolorowe zabawki są złe i należy wybierać tylko te w zaplanowanej kolorystyce. Mi chodzi o elementy wyposażenia i dekoracji wnętrz – zasłony, pościel, dywany, farby, meble, pudła, kosze itp.


Wracając do kolorystyki. Warto zdecydować się na określoną ilość barw i odcieni i trzymać się jej, aby zachować spójność całości. Ile zatem, ile ma być kolorów w takim zestawieniu? I tu przyznam szczerze nie mam jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Można świetnie zaaranżować pokój używając wyłącznie 2-3 odcieni jednego koloru, a można także użyć 6 różnych kolorów i również będzie to świetnie wyglądało. Wszystko zależy od Twoich umiejętności aranżacyjnych.

Jak dobrać kolor?

Polecam korzystanie z wzornika kolorów. Czy to RAL, czy NCS, czy wzorniki producentów farb mają bardzo rozbudowane palety. A na upartego nawet kredkami możesz sobie własną paletę stworzyć. Oczywiste jest, że nie będziesz dobierać koloru dywanika idealnie pod konkretny numer koloru, ale zapewniam Cię, że da Ci to ogląd w sytuacji i pozwoli na dokonywanie racjonalnych wyborów.

jaki kolor do pokoju dziecka

Od czego zacząć?

Od wybrania koloru bazowego, do którego będziesz dobierać całą resztę. To będzie kolor przeważający we wnętrzu, więc raczej nie strażacka czerwień, ale coś stonowanego. Następnie pomyśl o tym, jaki kolor będzie uzupełniał bazę, z założeniem, że będzie go znacznie mniej w proporcji niż koloru bazowego. Na przykład biel jako kolor bazowy i szarość jako jej uzupełnienie. Wykorzystać to można w najprostszy sposób – 3 ściany białe i jedna szara. Kiedy już to masz, to zastanów się nad czymś, co ożywi wnętrze, będzie energetyzujące, ale jednocześnie będzie w takim odcieniu, że nie będzie się gryzło z pozostałymi kolorami. Na przykład do bieli i szarości można dobrać kolor musztardowy, który użyty w jednym, góra dwóch elementach (np. fotel lub zasłony) będzie przełamaniem dwóch stonowanych barw. Na tym możesz poprzestać, albo pójść za ciosem i dodać jeszcze coś, co będzie dodawało mocnego charakteru. Np. czarne dodatki (jak lampy, ramki, poduchy) albo zieleń, dużo zieleni – wiadomo że zieleń najpiękniejsza jest na roślinach.

jaki kolor

Wiesz już jak to zrobić. W teorii jest wszystko łatwe. Co począć, kiedy Ty po prostu nie czujesz kolorów i nie wiesz co i jak łączyć? A pokój sam się przecież nie dobierze?

Spokojna głowa. Jestem przecież ja 🙂 Zobacz, co stworzyłam. Na poniższym zdjęciu widzisz kartę tytułową do Kolorowego Przewodnika. Mini-przewodnika, żeby była jasność. Jest to gotowiec, który Tobie udostępniam, a dzięki niemu masz załatwioną sprawę kolorystyki pokoju dziecka. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć tych palet do innych pomieszczeń.

jaki kolor do pokoju dziecka

Osobiście wybrałam z tysięcy kolorów 3 zestawy, co do których mam pewność, że będą ze sobą świetnie wyglądały. Są to palety, które były w ostatnich latach najczęstszymi wyborami do pokoju dzieci, także nic tu nie ma od czapy 🙂
Wybrane kolory ustawiłam w odpowiednich proporcjach na przyjemnych dla oka grafikach. Jest to podpowiedź dla Ciebie w jakich proporcjach użyć danych kolorów w pomieszczeniu aby osiągnąć najlepszy efekt. Ponadto, w opisach proponuję także na jakich elementach wyposażenia te kolory wykorzystać.

W najbliższym czasie będę prezentować zawartość całego tego  materiału na Insta Stories na Instagramie, więc warto dodać mnie do obserwowanych, żeby mieć wgląd.

Poniżej możesz zapisać się na newsletter, a w nim otrzymasz właśnie to zestawienie palet.

.

2 Comments

    1. Fototapetę lub tapetę także dobieramy na podstawie określonej wcześniej kolorystyki. Jest to ciekawe urozmaicenie we wnętrzu, jednak polecam najpierw określenie chociażby w głowie jakiegoś zestawu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *