fbpx

Kącik dla dziecka w sypialni – Instrukcja montażu, część 1.

Kącik dla dziecka w sypialni – Instrukcja montażu, część 1.

Czasami sama się sobie dziwię, że piszę o urządzaniu przestrzeni dla dzieci w kontekście wygody. Bo to tak naprawdę oksymoron jest. Wygoda, jaką znałaś dotychczas kończy się wraz z poczęciem dziecka. Okres ciąży (znowu oksymoron – nie da się mieć okresu i być w ciąży, co ja dzisiaj mam z tym oksymoronem?) to czas na przedefiniowanie sobie pojęcia wygody. A moment porodu i tak będzie zderzeniem z rzeczywistością.

Najprawdopodobniejszy scenariusz, jaki możesz dla siebie stworzyć to taki, kiedy urządzasz nie komnatę w pałacu, a kącik dla maluszka w swojej sypialni. Albo kącik w kawalerce. I możesz to zrobić na wiele różnych sposobów.
Zacznijmy od sposobu minimalistycznego: dziecko śpi z Tobą w łóżku, a ciuchy i pieluchy trzymasz w swojej szafie – koniec urządzania. Spanie z dzieckiem jest bardzo wygodne. Dla dziecka, oczywiście, nie dla Ciebie.

grafiki wykopane z joemonster.org


I wybucham teraz, niczym wulkan dobrych rad i zalewam Cię gorącą lawą motywacji i zachęty do urządzenia kącika dla dziecka w pobliżu miejsca, które sama wykorzystujesz jako swoje posłanie. Mam nadzieję, że już czujesz jak moja magma ogrzała Twój zapał i turlasz się w te i we wte w tej niewątpliwie rozgrzewającej atmosferze. Wiesz dlaczego planowanie kącika dla niemowlaka jest takie hot? Bo jest to mega wygodny układ, a ja chce tylko takie rozwiązania promować. I tak naprawdę jest tylko jedno wytłumaczenie takiego stanu rzeczy: masz wszystko pod ręką – i to jest tak ważne, że przykrywa cieniem ignorancji pozostałe zalety i wady.
A teraz do rzeczy: co musi znaleźć się w kąciku dla niemowlaka, aby spełniał kryteria bycia wygodnym, a nie upierdliwym:

POSŁANIE
PRZEWIJAK
MIEJSCE NA CZYSTE UBRANKA
KOSZ NA BRUDNE UBRANKA
MIEJSCE NA CZYSTE PIELUCHY
KOSZ NA BRUDNE PIELUCHY I DROBNE ODPADY
MIEJSCE NA AKCESORIA NIEZBĘDNE PRZY PRZEWIJANIU I PRZEBIERANIU
MIEJSCE NA AKCESORIA PIELĘGNACYJNE I KOSMETYKI
MIEJSCE NA TETRY I FLANELE
KAWAŁEK BLATU NA WYSOKOŚCI CO NAJMNIEJ 75CM (np. na wodę, waciki, zabawkę)
STOLIK LUB BLACIK NA JEDZENIE DLA CIEBIE
MIEJSCE DO KARMIENIA
MIEJSCE NA KTÓRE BĘDZIE ODKŁADAĆ PODUSZKĘ DO KARMIENIA
OŚWIETLENIE DO NOCNEJ ZMIANY PIELUCHY

Nie bój się! Większość z tych kwestii upchniesz na niewielkiej przestrzeni. Jestem pewna, że jako ciężarna zdążyłaś już wysłuchać wielu dobrych rad i, co moim gorsze, prognoz w stylu: „a zobaczysz co będzie… po porodzie / przy ząbkowaniu / podczas kolki / przy buncie dwulatka itp.” Tu możesz wstawić cokolwiek. I kiedy przerażona nadchodzącą rzeczywistością pytasz: „jak to ogarnąć” otrzymujesz jakże pomocne „wszystko jest kwestią organizacji”. I jak się z tym czujesz? Ja średnio, bo to oznacza, że sama muszę dochodzić do tej idealnej organizacji. Jeżeli dotyczy to organizowania życia, czasu, zajęć, to ok, u każdego wygląda to inaczej. Ale w przypadku organizacji przestrzeni można zastosować wiele uniwersalnych wskazówek i podrasować je pod własne możliwości i oczekiwania.

Dzisiejszy artykuł niech podsumuje Louis Sullivan, krórego maksyma towarzyszy mi zawsze, gdy dopadają mnie jakiekolwiek wątpliwości, od czego powinnam zacząć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *